آنچه والدین باید در فصل امتحانات بدانند

آنچه والدین باید
در فصل امتحانات بدانند

هر کدام از ما روزی با فصل امتحانات درگیر بوده ایم و استرس ها ونگرانی های این فصل خاص را به یاد می آوریم در حالی که با یک برنامه ریزی دقیق وواقع بینانه می توانیم با این روزها نیز مانند سایر روزهای سال برخورد کنیم.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، هر سال، خردادماه برای بسیاری از خانواده ها، فصل درگیر شدن با امتحانات است. دانش آموزان و دانشجویان در این ماه نتیجه یک سال تحصیلی خود را طی مدت کوتاهی می بینند و حساسیت خانواده ها به تحصیلات فرزندان به اوج خود می رسد.

مطالعه کتاب های درسی، بررسی برگه های امتحانی و مرورکردن جزوه های درسی فقط بخشی از کارهایی است که دانش آموزان انجام می دهند.
دانش آموزان باید پاسخگوی توقعات خانواده، مربیان و معلمان باشند و آنها را راضی نگه دارند. البته استرس و اضطراب امتحانات را همه دانش آموزان تجربه می کنند اما شکی نیست که استرس و اضطراب تاثیر منفی بر عملکرد آنها حداقل در طول امتحانات دارد.در این مطلب به راهکارهایی برای رفع این اضطراب و استرس اشاره شده است که امیدواریم مفید واقع شود.                                        اوج حساسیت والدین

واقعیت این است که نتیجه پیگیری های والدین وعملکرد تحصیلی فرزندان در طول یک سال تحصیلی، در خردادماه آشکار می شود.
استرس و اضطراب امتحانات خردادماه که امتحانات پایان سال تحصیلی محسوب می  شود،
بیش از این که دغدغه دانش آموزان باشد، دغدغه والدین است. زیرا والدین اهداف
خاصی را در تحصیل و کسب نمره فرزندان دنبال می کنند. بنابراین در فصل
امتحانات برای گرفتن بهترین نتیجه حساسیت زیادی از خود نشان می دهند، غافل از
این که کاهش حساسیت آنها نسبت به معدل و نمره تاثیر مثبتی بر عملکرد فرزندان خواهدگذاشت. این مسئله به میزان زیادی به کاهش استرس و اضطراب آنها برمی گردد.  
  در واقع والدین برای
رسیدن به هدف خود که عملکرد تحصیلی بهتر فرزند است، راه درستی را انتخاب
نمی کنند.بهتر است والدین به جای دلسوزی های بی جا، توقعات بیش از
حد و افزایش فشار و استرس تلاش کنند نسبت به توانایی های فرزند خود نگاهی
واقع بینانه داشته باشند و نکاتی را مدنظر قرار دهند.

کاهش استرس، امکان پذیر است

واقعیت این است که سپری کردن یک ماه برای امتحانات آخر سال برای بیشتر دانش آموزان بسیار سخت است و بیشتر آنها در ۱۰روز آخر امتحانات دچار خستگی مفرط می شوند. با این همه می توان راهکارهایی را برای سپری کردن این ایام و کاهش اضطراب و استرس دانش آموزان به والدین توصیه کرد.

بهتر است برای جلوگیری از خستگی، فراموشی و فشار مضاعف به دانش آموز،
برنامه ریزی صحیح و اصولی درسی انجام شود. برای این کار باید صفحات کتاب های درسی در روزهای تعطیل تقسیم بندی شود و تقسیم بندی زمانی متعادل و متناسب برای دورکردن و مطالعه انجام شود.

مطالعه کتاب ها و جزوه ها باید به نحوی انجام شود که پیش خوانی،دقیق خوانی و مرور را شامل شود و تهیه و حل نمونه سوالات امتحانی در ۲سال اخیر و حتی نمونه سوالات امتحانی دبیران مربوطه در سال تحصیلی جاری هم به یادگیری بهتر نکات مهم کتاب های درسی کمک می کند.

فقط ۱۰ساعت مطالعه

میزان مطالعه دانش آموز نباید از ۱۰ساعت درطول شبانه روز بیشتر شود؛ در غیر این صورت دانش آموز مجبور می شوداز زمان استراحت و خواب شبانه خود کم کند. والدین باید در طول مدت امتحانات ساعات و لحظاتی را به استراحت و تفریح فرزند خود اختصاص دهند. این امر باعث تشویق وتخلیه هیجانی وی می شود و به او کمک می کند در طول ایام طولانی امتحانات کمتر دچار خستگی شود.
در این ایام بهتر است تنش و دغدغه در محیط منزل به حداقل برسد تا فرزندان بتوانند
با آرامش به مطالعه دروس بپردازند. همچنین محدودکردن روابط خانوادگی و پرهیز از
حضور در میهمانی های شبانه یا برگزاری میهمانی های طولانی مدت به دانش آموزان کمک می کند ایام امتحانات را بهتر سپری کنند.

                                                          مدیر وبلاگ

 

/ 0 نظر / 11 بازدید