مفهوم بی سوادی

 مفهوم بی سوادی در قرن حاضر

ورودبه عصر اطلاعات و زندگی اثربخش در جامعه‌ اطلاعات محور، مستلزم شناخت ویژگی‌های آن است. یکی از نهادهای اجتماعی که در این عصر دستخوش تغییرات وسیع خواهدشد، نهاد آموزش و یادگیری در سطوح عمومی و عالی است. در گذر به جامعه‌ اطلاعاتی، نقش عمده بر دوش مدیران، برنامه‌ریزان و دانش‌آموختگان جامعه است و آموزش و یادگیری می‌بایدبراساس رویکردهای جدید، معماری گردد. پیش‌نیاز وارد شدن به این عرصه، گسترش سریع ووسیع و مدبرانه آموزش الکترونیکی، از پایین‌ترین تا بالاترین سطح نظام آموزشی کشور می‌باشد.

فن‌آوری اطلاعات، پارادایم جدیدی است که در هر حوزه‌ای کاربرد دارد و ضمن ایجاد پارادایم‌های دیگر، سبب تغییر چهره‌ جهان ما شده و امکان آموزش متناسب با نیازهای عصر حاضر را فراهم نموده است. به‌عنوان مثال، آموزش مجازی یا الکترونیکی پارادایم جدیدی در حوزه‌ آموزش و یادگیری پدید آورده و امکان یادگیری را در هر زمینه، برای هر فرد،در هر زمان و در هر مکان به‌صورت مادام‌العمر فراهم آورده است. در حوزه‌ نشر، کتاب‌ها و مجلات الکترونیکی، پارادایم جدیدی در این صنعت پدید آورده‌اند. کتاب‌های چندجلدی که گاهی چندین قفسه جا می‌گرفتند، در پارادایم جدید به‌صورت یک لوح فشرده یا حافظه همراه عرضه می‌شوند.

آموزش الکترونیکی شامل آموزش مبتنی بر رایانه، آموزش مبتنی بر اینترانت، آموزش مبتنی بروب، پارادایم‌های جدید و محصول فن‌آوری اطلاعات می‌باشند که بشریت را به سمت یک تحول بزرگ آموزشی سوق می‌دهند. گذر از جامعه‌ صنعتی به جامعه‌ اطلاعاتی لزوما یک حرکت تکاملی نیست، بلکه جهشی ساختاری است.

به قول «آلوین تافلر» در قرن بیست و یکم، بی‌سوادان آن‌هایی نیستند که نمی‌توانندبخوانند یا بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی‌توانند یاد بگیرند و بازآموزی کنند.تحولات سریع فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در دهه‌ اخیر، جهان را با یک بی‌سوادی به تعبیر جدید ـ و نیاز همه‌گیر به بازآموزی و یادگیری مواجه ساخته است. روش‌های سنتی آموزش، دیگر پاسخگوی این حجم عظیم تقاضا برای آموزش نخواهد‌ بود. نهضت سوادآموزی الکترونیکی به جای سوادآموزی متعارف، به‌عنوان یک راهکار برای گذر به جامعه ‌اطلاعاتی مطرح شده است، با این تفاوت که امکان دارد اجرای آن به جای بی‌سوادان جامعه، در میان باسوادترین اقشار باشد. طبیعی است که نظام آموزشی کشور، نخستین مکان اجرای آن خواهد بود.

/ 0 نظر / 13 بازدید